رقابت شدید کشورها در حمایت از بخش کشاورزیبه گزارش اقتصاد سرآمد - بررسی روند اعتراض کشورهای آمریکا، استرالیا، هند و اتحادیه اروپا نسبت به سیاست های حمایتی یکدیگر نشان می دهد این کشورها حاضر نیستند تحت هیچ شرایطی حمایت از بخش کشاورزی خود را کنار گذاشته و بازار خود را در اختیار کشور دیگری قرار دهند.
هند به عنوان دومین کشور پرجمعیت جهان به منظور تامین امنیت غذایی خود و بهبود سطح درآمدی کشاورزان اقدامات گسترده ای را در راستای حمایت از بخش کشاورزی در دستور کار دارد.
این کشور با تولید ۳۶۷ میلیارد دلاری، دومین کشور به لحاظ تولید محصولات کشاورزی در جهان است که قصد دارد با افزایش درآمد کشاورزان تا سال ۲۰۲۲، حدود ۱۰۰ میلیارد دلار محصول کشاورزی به دیگر کشورهای جهان صادر کند.
از جمله اقدامات مهم دولت هند در حمایت از کشاورزان و تثبیت جایگاه تولید در این کشور، تعیین قیمت تضمینی برای محصولات، اعطای وام های کم بهره، کاهش هزینه های خرید کود، سم و بذر و در نهایت تعرفه های بالای گمرکی بر واردات محصولات مشابه داخلی است.
دولت هند ۸۰ درصد قیمت گندم را یارانه می دهد
در این راستا چندی پیش گرگوری دوود رئیس دفتر کشاورزی آمریکا در سازمان تجارت جهانی با اشاره به حمایت های گسترده دولت هند از  گندم کاران و برنج کاران، از روسای این سازمان درخواست رسیدگی به موضوع را کرد.
این مقام آمریکایی از نگرانی تمامی کشورهای تولیدکننده برنج و گندم در جهان به دلیل حمایت های گسترده دولت هند از این محصولات خبر داد و گفت: هندی ها ۷۴ الی ۸۴ درصد از قیمت گندم تولید شده را تحت حمایت های یارانه ای خود قرار داده و توانسته اند آن را به دیگر کشورها صادر کنند.
این در حالی است که استرالیایی ها مدعی هستند دولت هند تمامی ارزش نیشکر تولید شده را به صورت یارانه اختصاص دادند و اتحادیه اروپا نیز این ادعای استرالیایی ها را تایید می کنند.
رقابت شدید کشورها در حمایت از بخش کشاورزی
پرواضح است که اختلاف نظرهای پیش آمده میان کشورهای بزرگ تولید کننده محصولات کشاورزی در خصوص اعطای یارانه به این بخش نشانگر اهمیت و جایگاه ویژه آن در اقتصاد کشورها است.
همانطور که مشخص است هیچکدام از کشورها حاضر به کاهش حمایت از تولیدات داخلی علی الخصوص حمایت از تولیدات کشاورزی خود حتی در قبال فشارهای سازمان تجارت جهانی نیستند و در صورت افزایش فشارها نوع حمایت خود را تغییر می دهند و سعی در قبضه کردن بازار محصول کشورهای رقیب دارند.

آدرس مطلب http://www.eghtesadsaramad.ir/newspaper/page/378/3/5052/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
پربازدیدترین اخبار
نظرسنجی