سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس:

آموزش عالی در کشور از دست خارج شده است

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس با انتقاد از اینکه هر دستگاهی حتی برخی نهادهای غیردولتی دانشگاه‌ دارند، از دولت خواست در این خصوص تصمیم انقلابی بگیرد تا متولی اصلی این امر صرفا وزارت علوم باشد.
مناظره سیدحمایت میرزاده و اسدالله عباسی
به گزارش اقتصاد سرآمد، سیدحمایت میرزاده درباره اظهارات رییس جمهور مبنی بر اینکه «باید صرفا یک آموزش عالی داشته باشیم و تمام بخش‌های دیگر باید یا منحل شده یا در وزارت علوم ادغام شوند»، گفت: این نکته مشکل چندین ساله نظام آموزش عالی کشور است که از زبان رییس جمهور به عنوان مسئول اجرایی کشور به حق بیان شد؛ زیرا نظام آموزش عالی آنقدر پراکنده و گرفتار موازی‌کاری است و از دست خارج شده که اصلا معلوم نیست متولی اصلی آن کیست.
نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی افزود: به همین دلیل بعضا هر دستگاهی یک دانشگاه‌ دارد؛ حتی برخی نهادهای غیردولتی هم دانشگاه دارند و  به اسم‌های مختلف اعم از دولتی، غیردولتی، آزاد، مراکز آموزش عالی و غیره در کشور کار می‌کنند.
دستگاه صادرکننده برخی مدرک‌های تحصیلی معلوم نیست!
وی ادامه داد: با چنین وضعیتی، به وفور افرادی مشاهده می‌شود که هر کدام گواهی می‌آورند که فارغ التحصیل فلان جا هستند ولی حتی بالای مدرک او اسم هیچ وزارتخانه‌ای نیست؛ مگر می‌شود یک نفر در دستش یک مدرک تحصیلی باشد ولی معلوم نباشد آن را چه نهادی صادر کرده است!
مشاهده می‌شود فردی بیش از 10 شغل دارد ولی همزمان کارشناسی ارشد و دکترایش را هم گرفته است در حالی که حتی یک روز هم دانشگاه و کلاس هم نرفته است!
میرزاده توضیح داد: اگرچه اشاره رییس جمهور به این موضوع از منظر بودجه و بار مالی تحمیلی آنها به دولت بود ولی ضرورت این امر بالاتر از بودجه است زیرا بی‌اعتبار شدن جایگاه علمی کشور و بی اعتباری مدرک تحصیلی را به همره دارد و به همین دلیل تشخیص افرادی که از این مراکز فارغ التحصیل شدند، سخت است زیرا کسی بررسی نمی‌کند فلان فرد که اتفاقا مسئولیتی را هم بر عهده گرفته، مدرک خود را از کجا و به چه صورت گرفته است.
وی تاکید کرد: بی‌اعتبار کردن وزارت علوم، علم، پژوهش و مدرک تحصیلی مهمتر و جدی‌تر از بحث بودجه این مراکز است؛ مشاهده می‌شود فردی بیش از 10 شغل دارد ولی همزمان کارشناسی ارشد و دکترایش را هم گرفته است در حالی که حتی یک روز هم دانشگاه و کلاس هم نرفته است!
اگر دستگاه‌ها و سازمان‌ها به نیروی انسانی نیاز دارند، به وزارت علوم بگویند
سخنگوی فراکسیون فرهنگیان مجلس درباره راهکار این موضوع توضیح داد: در کشور جمهوری اسلامی ایران متولی هر موضوعی مشخص است؛ مگر متولی راه وزارت راه نیست، پس وزارت علوم هم باید متولی علم و مدرک و دانشگاه باشد و هر دستگاهی که نیرو نیاز دارد باید از آن وزارتخانه بخواهد.
وی ادامه داد: وظیفه وزارت علوم تربیت نیرو است و وظیفه دستگاه‌های دیگر به کارگیری این نیروهای انسانی است؛ اگر این دستگاه‌ها و سازمان‌ها به نیروی انسانی نیاز دارند باید به وزارت علوم بگویند.
میرزاده تاکید کرد: این قضیه قابل حل است و دولت هم باید آن را حل کند؛ حال که می‌خواهند بودجه را جمع و جور کنند پس بهتر است یک تصمیم انقلابی هم بگیرند.
دولت با قاطعیت عمل کند
وی گفت: باید اعلام شود از فلان تاریخ، صدور مدرک تحصیلی دانشگاهی فقط و فقط با امضای وزارت علوم و وزیر علوم معتبر است و هیچ دستگاهی حق استفاده و به کارگیری و استخدام افرادی را که دارای مدرک غیر وزارت علومی هستند، ندارد.
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: رییس جمهور به درستی انگشت خود را بر این موضوع گذاشته ولی به شرط آنکه در حد صحبت نباشد و با قاطعیت عمل و دستورات لازم صادر شود.
 آموزش عالی در کشور از دست خارج شده است
ارسال دیدگاه
پربازدیدترین اخبار
ضمیمه