دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی خوزستان:

بیماری صنعت آبزی پروری خوزستان را تهدید می کنددبیر ستاد اقتصاد مقاومتی خوزستان گفت: برخی بیماری ها عفونی که منشاء خارجی دارند صنعت آبزی پروری استان را تهدید می کند.
به گزارش اقتصاد سرآمد، امید حاجتی با اشاره ستاد توسعه شیلات استان که روز گذشته در استانداری خوزستان با حضور قایم مقام شیلات کشور برگزار شد، اظهارداشت: در حال حاضر سیاستگذاری ها برای توسعه شیلات تحت عنوان سند توسعه آبزی پروری با محور اداره کل شیلات خوزستان در دست تهیه و تدوین است.
وی ادامه داد: در همین رابطه از طراحان این سند که با مشارکت و همفکری دستگاه های مختلفی در حال انجام است خواسته می شود توجه داشته باشند که برخی بیماری ها هم اکنون آبزی پروری استان را تهدید می کند.
دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی استان با بیان اینکه چنین خطراتی این صنعت را از صرفه اقتصادی در خوزستان دور کرده، افزود: عده ای از فعالان این حوزه به همین دلیل ورشکست شده اند، بنابر این سند توسعه آبزی پروری باید چنین مشکلی را نیز مد نظر داشته باشد.
حاجتی تصریح کرد: پیشنهاد می شود طراحان این سند سر فصل هایی را به پیشگیری از اینگونه مخاطرات اختصاص دهند.
بهانه گیری های آب و برق در مقابل طرح های آبزی پروری
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان همچنین به بهانه گیری های سازمان آب و برق برای تخصیص حقابه به برخی از فازهای تکمیلی طرح های آبزی پروری استان اشاره کرد و گفت: دولت هر ساله در حال صرف هزینه های متعدد برای تکمیل زیرساخت های مجتمع های آبزی پروری است اما بعضا دیده می شود که فازهای تکمیلی پروژه ها به دلیل بهانه های سازمان آب و برق در تخصیص آب مورد نیاز تکمیل نمی شود.
وی یادآور شد: از اداره کل شیلات استان خواسته می شود موارد این چنینی را با جدیت پیگیری کند تا فعالیت های انجام شده بیهوده نباشد.
بخشی نگری باعث خسارت به بخش خصوصی می شود
حاجتی بخشی نگری دستگاه ها را یکی از عوامل خسارت به بخش خصوصی عنوان کرد و یادآور شد: در مسیر توسعه استان نیاز است تا اینگونه دیدگاه ها کنار گذاشته شود و نباید محدودیت های وزارتخانه ای مانع این امر شود.
دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی خوزستان خواستار تقویت روحیه تعامل و شفافانه مدیران استانی شد و بر مشارکت دستگاه های مختلف در جهت رونق کسب و کار و تولید استان تاکید کرد.
وی تصریح کرد: از جمله این بخشی نگری ها در حوزه آبزی پروری موضوع پرورش گونه های مختلف ماهی بوده که لازم است در این حوزه همکاری های بین بخشی صورت بگیرد.
*صیادان خوزستانی ماهی پرورشی تولید کنند
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان همچنین به محدودیت های صیادی در طول ایام سال اشاره کرد و گفت: سند توسعه آبزی پروری می تواندبرای صیادان برنامه ریزی دقیقی داشته باشد.
حاجتی ادامه داد: اگر اداره کل شیلات واقعا می خواهد صیادان را مدیریت کند تا صید کمتری از دریا انجام دهند یکی از کارهایی که لازم است انجام دهد ساماندهی آنها در قالب تعاونی ها و تشکل های صیادی است که بر اساس این سند می توان از آنها با ارائه تسهیلات ارزان قیمت حمایت کرد.
وی تصریح کرد: در این راستا نیز دولت زیرساخت های فراهم شده را در اختیار متقاضیان قرار می دهد تا با این کار صیادان، ماهی پرورشی تولید کنند که این خود اقدامی همسو با سیاست های شیلات ایران است.
خوزستان در تولید ماهیان سرد آبی رتبه 25 و در تولید میگو رتبه پنجم کشور را دارد.

آدرس مطلب http://www.eghtesadsaramad.ir/newspaper/page/408/3/8321/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
پربازدیدترین اخبار
نظرسنجی