برگزاری نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران

نیمی از فولاد کشور در فولاد مبارکه تولید می‌شود


نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران با محوریت نمایشگاه جامع ارائه فرصت‌های بومی‌سازی و حمایت از تولید داخلی برگزار شد. 
رئیس جشنواره ملی فولاد ایران، فلسفه برگزاری این جشنواره را برقراری ارتباط بین حلقه‌های مختلف تولیدکنندگان فولاد بیان کرد و گفت: با اینکه بسیاری از تجهیزات و مواد مصرفی را شرکت‌های ایرانی می‌سازد، حتی بین دو واحد که در چندکیلومتری هم هستند ارتباطی وجود ندارد به همین دلیل وقتی تجهیزاتی در یکی از واحدها بومی‌سازی شود دیگران بی‌خبر می‌مانند و در شرایطی مانند تحریم‌ها، احساس درماندگی می‌کنند.
وی با اشاره به نام‌گذاری سال به عنوان حمایت از تولید داخل، یادآور شد: در این جشنواره تولیدکننده و مصرف‌کننده را گردهم آوردیم تا توانمندی‌ها را به نمایش بگذاریم، همچنین فولادسازها نیازهایی دارند که در صورت اعلام آنها، فرصت برای فعالیت شرکت‌ها و رفع نیازها آنها فراهم می‌شود
بهرام سبحانی، رئیس جشنواره ملی فولاد ایران با اشاره به آغاز عملیات اجرایی اولین واحد فولادسازی کشور در ذوب آهن اصفهان، گفت: امروز حدود 50 سالگی صنعت فولاد را پشت سر می‌گذاریم، البته فاز اول ذوب آهن با ظرفیت یک میلیون قبل انقلاب راه‌اندازی شد اما بعد انقلاب دولت مردان توجه ویژه به توسعه این صنعت داشتند و باوجود محدودیت‌ها از توسعه صنعت فولاد از معدن تا محصول نهایی غافل نبودند.او ظرفیت کنونی این کارخانه را بیش از 30 میلیون تن اعلام کرد و تصریح کرد: این توان تولید30 برابر ظرفیت اولیه است، به خاطر دارم که زمان ساخت کارخانه ذوب آهن اصفهان، کامیون‌هایی که تجهیزات را از شوروی سابق می‌آورند، حتی در و پنجره و میز را نیز وارد می‌کردند اما اکنون به دلیل نبودن سیستم بانکی قوی که بتواند سرمایه گذاری‌های فولاد را پشتیبانی کند، هیچ نیازی به کشورهای خارجی نداریم.
سبحانی محدودیت‌های مالی منابع بانکی و حجم نقدینگی را مانع سرمایه‌گذاری بانک‌ها در پروژه‌ها دانست و گفت: به اجبار تامین منابع مالی باید فاینانس شود که البته فاینانس هم محدودیت‌هایی ایجاد می‌کند به همین دلیل است که پیچ و مهره و اسکلت فلزی هم وارد می‌شود.وی با اشاره به تشکیل شرکت‌های بزرگ در سال‌های اخیر برای پشتیبانی صنعت فولاد، ادامه داد: این شرکت‌ها در زمینه طراحی و ساخت خطوط تولید تا مواد مصرفی فعال هستند اما در پروژه‌های فاینانس هم هرشرکت خارجی ملزم است بخشی از تجهیزات را از شرکت‌های داخلی تامین کند.
سبحانی با اشاره به اینکه در سال‌های آینده نقاط ضعف نمایشگاه برطرف خواهد شده و شاهد توسعه این فرایند در کشور باشیم و ادامه داد: در این صورت هم سیستم بانکی می‌تواند واحدها را پشتیبانی کند تا نیاز به واردات کاهش یابد و شرکت‌های فنی مهندسی خود را تجهیز کنند تا بتوانیم صفر تا صد نیازهایمان را در داخل کشور تامین کنیم، البته خودکفایی به این معناست که دانش انجام کار را داشته باشیم و آنقدر آسیب پذیر نباشیم که مجبور باشیم یک فرایند کامل را وارد کنیم اما اگر از نظر اقتصادی تولیدی برایمان مقرون به صرفه نباشد، آن محصول را وارد کنیم.
اوبا اشاره به اینکه  امضای تفاهم نامه با موسسات وابسته به دولت که از شرکت‌های دانش بنیان و بومی‌سازی حمایت‌های مادی و معنوی می‌کنند را نیز یکی از برنامه‌های حاشیه‌ای نمایشگاه عنوان کرد و گفت: علاوه بر تفاهم نامه‌هایی که امضا می‌شود، صندوق‌ها پشتیبانی می‌کنند که فولادسازان بتوانند از خدمات شرکت‌ها استفاده کنند.رئیس جشنواره ملی فولاد ایران، تجلیل از بزرگان فولاد و چهره‌هایی که نقش کلیدی در توسعه فولاد کشور داشتند همچنین رونمایی از بسته نرم افزاری است که اطلاعات جامع و کامل شرکت‌های فنی مهندسی را در سامانه وارد می‌کند را از دیگر برنامه‌های جشنواره معرفی کرد و یادآور شد: با استفاده از این سامانه فولادسازان می‌توانند نیازهای خود را اعلام کنند و این ارتباط بین آنها برقرار می‌شود و اگر قطعه‌ای هنوز بومی‌سازی نشده وارد می‌کنند و تولیدکنندگان می‌توانند نیازها را شناسایی و تولید کنند
نیمی از فولاد کشور در فولاد مبارکه تولید می‌شود
مدیرعامل فولاد مبارکه با اشاره به پیشینه تاریخی درخشان علمی و فرهنگی ملت ایران خاطر نشان کرد: ملت ایران در طول تاریخ با شخصیت‌های علمی و فرهنگی که در عرصه جهان می‌درخشند حرفی برای گفتن داشته و امروز هم با توجه به درخشش جوانان و اندیشمندان ایرانی در المپیادها ومسابقات جهانی این ظزفیت وجود دارد ومی توانیم درتولید علم و فناوری سهمی برای ملت ایران قائل باشیم.
حمیدرضا عظیمیان با بیان این که ما در وسط میدان مبارزه با استکبارهستیم و با تحریم‌ها‌ی ظالمانه مواجه شده ایم، اظهار داشت: یا باید تسلیم شویم و تولیدمان به لحاظ کمیت و کیفیت پایین بیاید و یا باید تلاش کنیم و تولیدمان را ادامه دهیم که البته شرایط کشورایجاب می‌کند واین انتظار از ما هست و مردم هم این مطالبه را دارند که تلاش کنیم و به سمت فعالیت‌های علمی و کارهای فناورانه برویم.
مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه همکاری وبستن قرارداد بلند مدت با شرکت‌های دانش بنیان و بهره مندی از دستاوردهای آنها در این مجتمع صنعتی را مهم وراه گشا دانست وگفت: برون سپاری و بومی‌سازی همیشه در فولاد مبارکه بوده است ولی الان تنها تفاوتی که پیدا کرده شتاب بیشتری پیدا کرده است وی تصریح کرد: براساس رویکرد جدید مبارکه پیشنهاداتی که برای تامین کالا و مواد مصرفی ارائه می‌شود را معاونت فناوری شرکت بررسی کرده، در ریسک سرمایه‌گذاری مشارکت کرده، تامین مالی می‌کند و اگر نهایی شد قراردادهای چندین ساله منعقد می‌شود. عظیمیان گفت:. نمایشگاه توانمندی‌های صنایع فولاد کشور شاید چند روز باشد اما این رویکرد در فولاد مبارکه همیشگی است و تعطیل نخواهد شد،وملزم به ادامه این کار هستیم وگرنه با مشکل مواجه خواهیم شد.
وی با بیان این که فولاد مبارکه به تنهایی نیمی از فولاد کشور را تولید می‌کند قرار داد‌های بلند مدت با شرکت‌های دانش بنیان را رویکرد حمایتی فولاد مبارکه از ظرفیت‌های بخش علمی کشور دانست و اظهار کرد: دیگر از نمایش گذشته‌ایم و در وسط میدان فعالیت هستیم این کار را در داخل مجموعه ساماندهی کرده ایم، نرم افزار آماده شده، کارکنان تجهیز شده و آمادگی کامل داریم این دانش فنی محفوظ است در شرکت و بسته به نوع کالا قراردادهای بلندمدت می‌بندیم تا خیال شرکت‌های دانش بنیان هم راحت باشد.
فولادگر:    ارزش آفرینی فولاد به تکمیل زنجیره 
رئیس کمیسیون حمایت از توسعه ملی مجلس شورای اسلامی نیز فولاد کشور را یک صنعت پیشگام معرفی کرد و گفت: هرچند هنوز استراتژی و سند توسعه در بخش صنعت و معدن نداریم اما معتقدیم فولاد می‌تواند در توسعه کشور نقش آفرین باشد.حمیدرضا فولادگر با اشاره به مزیت‌های نسبی این صنعت، ادامه داد: در گذشته یک درصد جمعیت دنیا و یک درصد تولید فولاد جهان را داشتیم اما اکنون یک و شش دهم تولید فولاد را با یک درصد جمعیت دنیا را داریم که این پیشرفت بعداز سالها قابل توجه است. او با تاکید بر فاصله وضع موجود با مطلوب در صنعت فولاد کشور، گفت: ارزش آفرینی فولاد به تکمیل زنجیره است اگر استراتژی فولاد داشتیم این مشکل را نداشتیم، به همین دلیل بومی‌سازی و حمایت از تولید داخل که عنوان این همایش است از اهمیت زیادی برخوردار بود و باید روی این موضوع تاکید کنیم تا بتوانیم سهم بیشتری در این زمینه داشته باشیم.نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی، استفاده از فناوری‌های نو، ظرفیت‌های دانشگاهی و نیروی انسانی همچنین اجرای قوانینی که این سال‌ها تصویب شده از جمله قانون رفع موانع تولید را گامی برای پیشرفت صنعت فولاد معرفی کرد و افزود: موضوع تحریم‌ها و مسائل ارزی و حمایت از صادرات هم بالاخره به یک ثبات نسبی رسیده‌ایم و نمایندگان نیز آماده‌اند که پیشنهادات و نظرات جدید برای قوانین و نظارت‌ها را بررسی کنند.
الیاسی ازهدف  تفاهم‌نامه با فولاد مبارکه اصفهان خبر داد
مهدی الیاسی معاونت سیاست‌گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  در حاشیه این جشنواره گفت: حوزه فولاد یکی از صنایع پیشروی کشور بوده و بخش مهمی از DDP ما را به خود اختصاص داده است.
وی ادامه داد: با تلاش‌هایی که در چند سال گذشته انجام‌شده شرکت‌های دانش‌بنیان، استارت آپ ها و شرکت‌های نوپا به کمک اقتصادهای بزرگ می‌آیند. به همین جهت امسال و سال آینده یکی از سیاست‌های ما استفاده از مشارکت‌های جدی بین بخش‌های دانش‌بنیان و صنعت فولاد است.
الیاسی تصریح کرد: در تفاهم‌نامه با فولاد مبارکه اصفهان ما سه هدف را دنبال می‌کنیم. اولین هدف ما فن بازار و ایجاد شبکه شرکت‌های دانش‌بنیان حول صنایع فولاد است. در این نمایشگاه فولاد نیز تعداد زیادی از شرکت‌های نوپا و مخترعین حاضر هستند.
وی افزود: در شرایط فعلی کشور که امکان تأمین بین‌المللی نیازهای این صنعت محدودشده اساساً یکی از محورهای اصلی این نمایشگاه استفاده از توان این دانش‌بنیان‌ها برای تأمین نیازهای صنعت فولاد است.
معاونت سیاست‌گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: هدف دوم، شکل‌گیری استارت آپ ها حول صنعت فولاد است. به‌زودی در اصفهان کارخانه نوآوری مشترک با صنایع فولاد افتتاح خواهد شد و بر اساس تقاضایی که وجود دارد این شرکت‌ها از پایه برای صنعت فولاد کار می‌کنند.
وی در مورد میزان تأثیر عملکرد استارت آپ ها در صنعت فولاد گفت: ما هم در زنجیره محصول می‌توانیم به‌وسیله شرکت‌های دانش‌بنیان نوآوری داشته باشیم. شرکت‌های دانش‌بنیان در دنیا نقش نوآوری باز را بازی می‌کنند. یعنی هزینه‌هایی که شرکت‌های بزرگ باید انجام دهند مثل شرکت فولاد تا بتوانند ایده‌های R&D  را به محصول برسانند دانش‌بنیان‌ها این کار را خودانگیخته انجام می‌دهند.
الیاسی تأکید کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان در حال حاضر نمونه اولیه و فروش دارند و کافی است شرکت‌های بزرگ این‌ها را کشف و روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند تا قدرت مالی، قدرت تولید و قدرت بازار به وجود آید.
وی افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند سبد محصول این شرکت‌ها را متنوع کنند. در حال حاضر موضوع زنجیره تأمین ازجمله ماشین‌آلات، DDPA، و مواد اولیه بسیار مهم است. تجربه ما در صنایع دیگر مثل لاستیک تجربه خوبی بود.
معاونت سیاست‌گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: در بند سوم تفاهم‌نامه با فولاد مبارکه ما ایجاد نهاد بی سی نهاد اختصاصی صنعت فولاد را در دستور کارداریم تا فولاد بتواند بخشی از هزینه‌های R&D را از طریق سرمایه‌گذاری روی شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان انجام دهد که این سرعت توسعه محصول و سرعت رفع گلوگاه‌های فنی را افزایش می‌دهد..

آدرس مطلب http://www.eghtesadsaramad.ir/newspaper/page/408/6/8348/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
پربازدیدترین اخبار
نظرسنجی