آرشیو
انتخاب نشریه


آغاز به‌کار اصناف تا پایان فروردین، منوط به دریافت گواهی سلامت


وزیر کشور گفت: همه اصناف و مشاغلی که براساس تصمیم ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا تا پایان فروردین فعالیت خود را از سر می‌گیرند باید پیش از آن، گواهی سلامت از وزارت بهداشت دریافت کنند و در مغازه‌ها نیز اهم محورهای پروتکل‌های بهداشتی در زمینه این بیماری را در معرض دید مردم قرار دهند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی امروز دوشنبه پس از برگزاری پنجاهمین نشست ستاد هماهنگی اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور با حضور وزرای کشور و فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهردار و استاندار تهران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در این نشست که همه اعضا حضور داشتند، موارد دستور کار را با توجه به شرایط کشور به موضوع کرونا اختصاص دادیم و در جلسه، گزارش مفصلی از سوی وزارت بهداشت درباره وضعیت آخرین وضعیت شیوع و مدیریت بیماری و همچنین گزارش‌هایی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و دیگر دستگاه‌های عضو درباره وضعیت فعالیت‌ها و روند تأمین و ارائه اقلام در بازار و فضای اطلاع‌رسانی مرتبط با آن ارایه شد.
وزیر کشور افزود: در نهایت، مقرر شد فضای فعالیت اقتصادی و بازار، با توجه به تصمیمات جلسه اخیرا ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، به گونه‌ای هدایت شود که اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی دچار خلل نشود.

آغاز فعالیت مشاغل دارای ریسک پایین از ۲۳فروردین در استان‌ها و از ۳۰ فروردین در تهران
رحمانی‌فضلی در این زمینه به دسته‌بندی فعالیت‌های صنفی در قالب کم‌ریسک، متوسط و دارای ریسک بالا از نظر شیوع بیماری کرونا اشاره و تصریح کرد: مشاغل کم‌ریسک براساس ضرایب ۷۰ درصد بهداشتی و ۳۰ درصد اقتصادی و اجتماعی تعیین و در مرحله نخست مقرر شده است فعالیت مشاغل دارای ریسک پایین از۲۳ فروردین در استان‌ها و از ۳۰فروردین در تهران آغاز شود.
وی خاطرنشان کرد: بر همین اساس،  در جلسه امروز که مسئولین وزارت صمت، اصناف و رسانه‌ها حضور داشتند، مقرر شد پروتکل‌هایی که با مشارکت یکدیگر برای این فعالیت‌ها آماده کرده‌اند، به عنوان موضوع مورد قبول همه آنها مبنای عمل قرار گرفته و محورهای مهم آن به صورت روشن و مشخص در همه مغازه‌ها و فروشگاه‌ها نصب شود تا همه مردم عزیز ما نیز از آن مطلع باشند و از عمل بدان اطمینان حاصل کنند.
وزیر کشور اضافه کرد: همچنین همه کسانی که فعالیت صنفی دارند باید در شروع کار، گواهی سلامت و مجوز فعالیت از وزارت بهداشت بگیرند و متعهد شوند که پروتکل‌های بهداشتی را در زمینه مقابله با بیماری کرونا رعایت خواهند کرد.
رحمانی فضلی با اشاره به تصمیماتی که در این جلسه در حوزه حمل و نقل درون شهری گرفته شد و در آن، شهردار و استاندار تهران نیز حضور داشتند، تصریح کرد: در حوزه حمل و نقل تصمیماتی گرفته شد که بر اساس آن بتوانیم این موضوع را به گونه‌ای ساماندهی کنیم که با کاهش تقاضا، افزایش ظرفیت و ضدعفونی کردن مداوم، پروتکل‌های بهداشتی در این زمینه به صورت حداکثری اجرا شود.
وی  افزود: مقرر شد در این زمینه، شهرداری طرح‌های موردنظر را ارایه کند و شورای عالی ترافیک برای بررسی این طرح‌ها تشکیل شود.
وزیر کشور با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر ترافیک دو روز گذشته در سطح تهران و برخی شهرستان‌ها، گفت: مردم باید بدانند دیروز نسبت به سال گذشته در همین روز، ۶۰ درصد کاهش حمل و نقل و تردد در سطح شهرها داشتیم و این به معنای آن است که مردم واقعا شرایط را رعایت کردند.
وی یادآور شد: با این حال، مشخص است که میزان ترددها در روز گذشته نسبت به روز ۱۳ بدر، ۱۰ یا ۱۲ فروردین که ایام تعطیلات نوروزی بود و فعالیت ها هنوز شروع نشده بود، بیشتر بوده است.
رحمانی فضلی یک دلیل دیگر افزایش ترددها را حضور مردم برای تامین نیازهای زندگی پس از مسافرت و تعطیلات نوروزی دانست و  گفت: حدود ۶۰۰ هزار واحد خرده فروشی در سطح کشور که مایحتاج موردنیاز مردم را تامین می کنند، در حال فعالیت هستند  و بطور طبیعی، مردم برای خرید روزانه خود به آنها مراجعه می کنند.
وزیر کشور تاکید کرد: با این حال، خواهش ما این است که مردم در مراجعات خود به فروشگاه‌ها حتما ملاحظات لازم را برای پیشگیری از شیوع بیماری و حفظ سلامتی خود و دیگران رعایت کنند.

نظر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا
بر ممنوعیت تردد در خیابان‌ها
رحمانی فضلی با بیان اینکه مشاهده خودرو در خیابان به معنای عدم رعایت طرح فاصله‌گذاری اجتماعی نیست، خاطرنشان کرد: تاکنون ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا هیچ تصمیمی مبنی بر ممنوعیت تردد در خیابان‌ها نداشته اما همواره تاکید داشته و از مردم خواهش کرده است که ترددهای غیرضروری نداشته باشند.
وی در زمینه مسئولیت اجرای پروتکل‌های بهداشتی و نظارت بر آن اظهارداشت: در این زمینه مقرر شد، هر دستگاه خودش متولی اجرا باشد و به عنوان مثال، صنوف، اتحادیه‌ها و وزارت صمت باید اجرای پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی را در مورد صنوف بر عهده داشته باشند اما در همه شرایط، وزارت بهداشت باید ناظر باشد.
وزیر کشور خاطرنشان کرد: مقرر شد در این زمینه کمک‌های لازم به وزارت بهداشت صورت گیرد.
رحمانی فضلی یکی از موضوعات دیگری را که در نشست ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور مطرح شد، بررسی روند قیمت‌ها در بازار برشمرد، و گفت: برخی گزارش‌ها حکایت از افزایش قیمت چند قلم محدود از کالاها در روزهای اخیر دارد.  اعضای ذیربط  درباره دلایل این افزایش در برخی حوزه‌ها توضیح دادند و مقرر شد با تامین بموقع و توزیع مناسب اقلام، روند را بار دیگر به حالت کاهشی برگردانند.
وی همچنین بار دیگر از دستگاه‌های اجرایی فعال در زمینه مبارزه با بیماری کرونا قدردانی کرد و گفت: لازم است از همه دستگاه‌های اجرایی، پیش از همه از وزارت بهداشت - که انصافا زحمت می‌کشند- و بعد، استانداران، فرمانداران و شهرداران که در تمام کشور خوب کار کرده‌اند و نیز، نیروی انتظامی، بسیج، صدا و سیما و دیگر دستگاه‌ها که برای مهار کرونا خیلی خوب کار کرده‌اند، تشکر کنم.
وزیر کشور ادامه داد: مردم بدانند بعد از نزدیک به دو ماه از شیوع بیماری، در شرایط کاملا متفاوتی نسبت به آغاز بیماری هستیم؛ اکنون دستگاه‌های اجرایی به کار خود در این زمینه کاملا مسلط هستند، هماهنگی‌های لازم بین دستگاهی وجود دارد، وزارت بهداشت از شناخت، تجربه و امکانات و تجهیزات کافی و مناسب برخوردار است و تاکنون موردی نداشته‌ایم که فرد بیماری در بیمارستان‌ها پذیرش نشود.

آدرس مطلب http://www.eghtesadsaramad.ir/newspaper/page/748/1/40894/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
پربازدیدترین اخبار